Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uskutečněné akce 2013

  Vánoční turnaj ve stolním tenisu – 7.12.2013 ,

fotografie0125.jpg XVIII.ročník sportovního utkání sportovců s mentálním postižením se uskutečnil  v tělocvičně Domova Barevný svět, centra Čtyřlístek v Ostravě-Muglinově. Tento tradiční turnaj proběhl zároveň jako vzpomínkový, druhý ročník memoriálu Václava Benedíka. SK Chachaři soutěžili ve kategoriích A,B,C. Uspěl Jaroslav Novotný, který v kategorii C vybojoval 1.místo.

 Čerti v SPR

dscn4869.jpgMikuláš navštívil 5.12.2013 v dopoledních hodinách i náš denní stacionář ! Spolu s čerty a anděly  (jinak studenty SŠ prof. Z.Matějčka z Ostravy-Poruby), kteří k nám přinesli vánoční atmosféru, si klienti i pracovníci SPR zazpívali s hudebním doprovodem, zatančili s čerty. Nakonec došlo i na očekávanou sladkou tečku: všichni účastníci této střediskové akce obdrželi „mikulášskou nadílku“.

 Advent plný andělů

dscn4792.jpg

se letos konal  28.listopadu 2013 v aule GONG v Dolních Vítkovicích. Spolu s 25 NNO se SPR – DS Ostrava prezentovalo výstavkou prací klientů ( výrobky ze dřeva, keramiky, vosku, proutí, textilu ). Programem provázel moderátor Aleš Juchelka se synem Oskarem a Míšou Doubravovou.

 Kvalifikační kurz   Pracovník v sociálních službách

dscn4828--2-.jpgSPR – denní stacionář Ostrava připravuje pomoci kurzu Pracovník v sociálních službách nové profesní odborníky na práci v terénních a ambulantních sociálních službách. 11.11.2013 byl zahájen v pořadí druhý kurz v tomto roce, který i tentokrát probíhá formou víkendových soustředění. Účastníci získávají nové vědomosti, znalosti potřebné pro práci s lidmi se zdravotním postižením a to nejen teoretické, ale i praktické.

 Bowlingový turnaj 2013

Dne 11.10.2013 proběhl X.ročník Krajské olympiády. Již tradičně v příjemném prostředí profi dscn0375.jpgherny BowlingSky v Ostravě – Porubě. Své síly - sportovní zdatnost si v průběhu akce změřili jednak lidé s mentálním postižením z celého Moravskoslezského kraje, jednak družstva, která mají ve svém středu i imobilní sportovce ( vozíčkáře ) a také týmy  "zdravých" sportovců. Každý závodník obdržel na závěr turnaje medaili a Účastnický list, družstvo pak pohár ( lišící se velikostí - dle dosaženého místa v pořadí olympiády ). Celková účast: 24 soutěžících družstev + doprovod (96), diváci (25), hosté (7) tzn. 128 osob. FOTOALBUM

  Ozdravný rehabilitační pobyt klientů SPR

Ozdravný rehabilitační pobyt klientů SPR - denního stacionáře Ostrava proběhl ve dnech 21.9. – 27.9.2013. Tentokrát jsme zavítali do RS Zálesí v Budišově nad Budišovkou. Účast: rpz.jpg35 osob. Cílem této velmi žádané týdenní akce bylo upevnění psychického a fyzického zdraví, rozvoj pohybových schopností a prověřování dosaženého stupně samostatnosti u lidí s mentálním postižením – klientů denního stacionáře. V průběhu ozdravného pobytu se pokračovalo v nácviku osamostatňování, sebeobsluhy, soběstačnosti. Zaměstnanci SPR – denního stacionáře Ostrava – Poruba připravili účastníkům rehabilitačního pestrý, zábavný program. Každodenní procházky do okolí rekreačního střediska a sportovní aktivy přispěly k utužení fyzického zdraví. Denně se sportovalo na venkovních hřištích nebo tělocvičnách, kde proběhl rovněž turnaj ve stolním tenisu. Hrály se společenské hry, např. „velkoplošně“ člověče nezlob se ( s živými figuranty). V závěru pobytu se tyto činnosti vyhodnotily a všichni zúčastněni obdrželi drobné ceny. Nechyběl ani tolik žádaný večerní disko program. RP byl ukončen táborákem s opékáním buřtů, hodnocením akce, kdy se jednotlivci vyjádřili k průběhu pobytu. Pak přišlo překvapení v podobě ohňostroje, který zajistil a sponzoroval vedoucí RS Zálesí..  FOTO

 Letní ozdravný pobyt

Letní ozdravný rehabilitační pobyt klientů Střediska pracovní rehabilitace proběhl v horském dscn4627.jpghotelu Martiňák na Horní Bečvě ve dnech 13.7. – 19.7.2013. Zúčastnilo se ho celkem 25 dotovaných osob. Program týdenního pobytu byl předem písemně zpracován a zaměřen na osamostatňování lidí s mentálním postižením. Účastníci pobytu byli rozděleni do tří skupin, tzn., že byl plně uplatněn individuální přístup, dbáno na jejich možnosti a schopnosti fyzické i psychické. Lze konstatovat, že rehabilitačně ozdravný pobyt při této taktice zcela splnil očekávání jednotlivých vedoucích skupin. U všech klientů došlo ke zlepšení v sebeobsluze, dodržování hygienických návyků, k celkové regeneraci tělesné schránky.  Fotoalbum

 6.ročník akce Lidé lidem

proběhl dne 20.6.2013 na Masarykově náměstí v Ostravě pod záštitou náměstka primátora lide-lidem.jpgSMO Ing. Martina Štěpánka Ph.D. Pořadatelem byl Magistrát města Ostravy, odbor sociálních věcí, školství, sportu a volnočasových aktivit. Představily se zde organizace, které ve městě Ostrava poskytují sociální služby a aktivity s tím související. Klienti SPR se této akce rovněž zúčastnili, na jednotlivých stanovištích řešili úkoly, za které byli odměněni drobnými dárky. Zároveň shlédli kulturní program - taneční, hudební a divadelní představení v podání uživatelů sociálních služeb z různých organizací, který se jim velmi líbil.

 Zahradní slavnost – vítání léta v SPR

Proběhla již tradičně v zahradních prostorách SPR dne 19.6.2013. Nesla se v duchu p1220312.jpgroztančeného léta, hudby, tance, zábavy a smíchu. Za krásného slunečného počasí, které přímo vybízí k letním radovánkám nás roztančila Charlotta a její latina, poté následovala Bára, která předvedla že i malé mažoretky umí do pochodování zapojit trošku toho letního tancování. Odlehčení přišlo v podobě hry na flétnu od Zuzky. Následovalo dlouho očekávané vystoupení Porubských trubačů. Při hře prvních tónů – znělky z Pevnosti Boyard, jsme úžasli a ohromeni zároveň ztratili řeč. 20-ti minutový koncert, který si pro nás připravili, byl prostě super. Končili za velikého aplausu našich klientů. Trubači poté  přidali jednu skladbu. Po krátké přestávce, která byla určena na občerstvení a ovlažení, následovaly hry a soutěže.Zahradní slavnost ukončil místostarosta MěO Poruba – pan Jan Dekický, který rozdal závěrečné osvědčení o absolvování vzdělávacích, terapeutických a volnočasových aktivit. Děkujeme všem příznivcům SPR za spolupráci a přejeme klientům nádherné prázdniny a rodičům pohodovou dovolenou.  Fotky...

 Senior-junior-hendikepiáda

31. května v areálu porubského Domu s pečovatelskou službou Astra proběhl VI. ročník dscn3198.jpgSenior-junior-hendikepiády,  kterého se zúčastnilo 22 tří členných družstev žáků Základní školy, seniorů, hendikepovaných studentů a klientů Střediska pracovní rehabilitace. Soutěžilo se v deseti sportovních a vědomostních disciplínách. Nejstarší Celou akci řídila Jiřina Foldynová, ředitelka Centra sociálních služeb Poruba. První místo obsadili : žákyně  ZŠ  Dominika Fialová , seniorka Šárka Zinková , SPR Ostrava    Martin Nevím,  avšak vítězi se stali všichni účastníci této akce.

Fotečky najdete zde

„III miedzynarodowe spotkanie ze sportem“

III. ročník  Mezinárodního sportovního setkání v Katowicích

dscn3115.jpgVe dnech 23. - 25. května 2013 proběhlo ve spolupráci “Zespolu Szkól Specjanych nr11“ v Katowicích, Nadaci“NowySwist“ a Městským úřadem v Katowicích sportovně-rekreační setkání zdravotně postižených 7 týmů handicapovaných sportovců z ČR, Polska a Maďarska. SK Chachaři z SPR Ostrava reprezentovali : Stanislav Široký ( bocca, bowling, stolní tenis ), Martin Nevím ( bowling, bocca ),Marek Gruška ( bocca, bowling ), a Zdeněk Marchlík ( bowling, bocca ).Vybojovali 2 zlaté, 4 stříbrné a 1 bronzovou medaili !   NĚJAKÉ FOTO :-)

Charitativní koncert – Chceme žít s Vámi !

I letos jsme se vydali na již 18. ročník největší charitativní akce u nás, koncert Chceme s5009545.jpgžít s vámi,který se uskutečnil 2.5.2013 v pražské O2 aréně. Velkolepý koncert tradičně pořádala Nadace Nova ve spolupráci s televizí Nova. Atmosféra i nálada byla úžasná. Charitativní koncert, který odstartoval ve 14 hodin, již tradičně moderovali sourozenci Adéla a Dalibor Gondíkovi. Během více než dvou hodin tance, zpěvu a zábavy se na pódiu vystřídali Heidi Janků, Petra Černocká, Iveta Blanarovičová, Jitka Zelenková, Vladimír Hron, Milan Drobný, Petr Bende, Michal David, Miro Žbirka, Petr Kolář a nechyběly ani skupiny Hamleti a Maxim Turbulenc, se kterými si všichni zúčastnění v aréně zazpívali.Takže zase za rok – nashledanou !!   FOTO

X.ročník  Krajské olympiády v kuželkách pro lidí s mentálním postižením MSK

Dne 22.4.2013 proběhl jubilejní X.ročník Krajské olympiády v kuželkách, který se dscn4284.jpguskutečnil v rámci projektu Krajské organizace SPMP Moravskoslezského kraje  „Sport pro každého“ v Zábavním centru Zuzana v Ostravě – Porubě. Krajská olympiáda 2013 v kuželkách probíhala již tradičně v kamarádském ladění – všichni měli radost se setkání, radovali se z podařených i méně zdařilých hodů, ze získání bodů. Účast: 92 registrovaných aktérů ( sportovců, doprovodů, organizátorů ) + 25 hostů, diváků. Celková účast na akci : 117 osob. O všechny účastníky akce bylo dobře postaráno ( tradičně zajištěn pitný režim, lehká svačinka, teplý oběd; každé soutěžící družstvo obdrželo pohár dle umístění a drobné upomínkové dary, o které se postarali sponzoři; všichni hráči pak účastnický list a medaili.
Vítězem celého sportovního turnaje 2013 se stal tým pořádajícího klubu Chachaři I. Ostrava ( se ziskem 329 bodů ), druhé a třetí místo obsadily týmy  klubu Žijeme SPMP Ostrava ( 254 a 256 bodů ).  Jednotlivci :  muži – Śeděnka Petr ( Chachaři I.); ženy – Tomisová Hana (Chachaři II.) 
FOTO

Seminář na téma " Krátkodobé a střednědobé cíle" SPMP

Seminář uspořádán dne 20.4.2013 sekretariátem SPMP ČR v Ostravě - Porubě, Opavská 4472/76, Domov pro seniory Slunečnice  pro zástupce krajských, okresních a místních organizací Moravskoslezského kraje k blížící se přeměně občanského  sdružení ve spolek ( návrh nových stanov, rozdělení rolí v organizací, aktualizace stávajícího modelu, nové strategie organizace).

Březen – měsíc knihy

dscn4231.jpgV tomto duchu také probíhala návštěva knihovny dne 20.3.2013. V rámci dlouholeté spolupráce SPR – denního stacionáře s knihovnami města Ostravy si klienti pod vedením paní Lucie Dostálová prohlédli jednotlivé oddělení určené pro děti, mládež i dospělé. Došlo i na  novinku, tolik propagované kolektivní čtení ( prováděné podle ustanovení § 38 odst. 1 a 2 AZ ), dnes šlo o tzv. „čtení pro zdravotně postižené“. Nová kniha Tajný deník Adriana Molea od Sue Townsendové se líbila, posluchače oslovila.                                                                  FOTO

Ukončení kvalifikačního kurzu „ PRACOVNÍK V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH “

BLAHOPŘEJEME !
SPR Ostrava, pátek 15.3.2013: nervozita vrcholí. Písemné testy proběhly úspěšně dscn4100.jpgjiž 9.3.2013, obhajují se seminární práce, probíhají ústní pohovory. Zkušební komise je spokojena. Všichni splnili požadavky kurzu a obdrželi OSVĚDČENÍ s celostátní platností dle § 37 a § 40 vyhlášky č. 505/2006 Sb. Absolventi kurzu mohou ode dneška poskytovat služby klientům s    tělesným, smyslovým, mentálním nebo kombinovaným postižením v sociálních službách v ústavní, ambulantní a domácí péči, provádět přímou obslužnou péči, volnočasové aktivity a základní výchovnou nepedagogickou činnost.          

Abilympiáda 2013

ve znamení Velikonoční tvůrčí dílny

dscf0008.jpgDatum konání : středa 13.03.2013 – tradiční akce, pořádaná společně se zástupci firmy ABB Ostrava, Okresní organizací SPMP Ostrava a SPR – denním stacionářem Ostrava. Místo konání: Ludvíka Podéště 1874/4, 708 00  Ostrava – Poruba. OBSAH : práce s korálky  – výroba  náramků, zdobení perníku - velikonočních zajíčků, práce se dřevem - malování vařeček, vědomostní úkoly – test všeobecných znalostí o tradicích velikonoc, malování vajíček.

    Pár ukázek fotografií

Seminář „ Způsobilost, opatrovnictví a nový občanský zákoník“

Rok 2014 přinese pro lidi se zdravotním postižením, pro jejich zákonné zástupce či p1200503.jpgpečovatele mnoho změn. Proto jsme oslovili JUDr. Maroše Matiaška, aby uspořádal pro zájemce o tuto problematiku seminář. Ten proběhl ve spolupráci s SPMP ČR Praha v SPR dne 17.1.2013. Zájem o tuto akci byl nečekaný – 62 zúčastněných posluchačů se nejdříve seznámilo s očekávanými změnami, které vstoupí v platnost 1.1.2014. JUDR. Matiaško následně zodpověděl nespočetné množství dotazů. Byla to jedna z mála možností setkat se s odborníkem a seznámit se s chystanými změnami, které se všech bezprostředně dotknou.

 Kvalifikační kurz PRACOVNÍK V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH

Cílem vzdělávacího programu, který byl zahájen 17. ledna 2013,  je zprostředkovat dscn4082.jpgzájemcům z řad laické veřejnosti kompetence k výkonu práce u klientů s tělesným, smyslovým, mentálním nebo kombinovaným postižením, nebo pracovníka v sociálních službách v ústavní, ambulantní a domácí péči. Obsah akreditovaného kvalifikačního kurzu je stanoven v § 37 a § 40 vyhlášky č. 505/2006 Sb. Skládá se z obecné a zvláštní části. Vzdělávací program Pracovník v sociálních službách je v kontextu s platnou legislativou – Zákon č.108/2006 Sb. a Vyhláškou č. 505/2006 Sb. Absolvent kurzu může poskytovat služby klientům s tělesným, smyslovým, mentálním nebo kombinovaným postižením v sociálních službách v ústavní, ambulantní a domácí péči.     FOTO