Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uskutečněné akce 2012

BESEDA  s preventistkou  Městské policie Ostrava

Heslo prevence kriminality: "Negativním věcem je nutné předcházet" !!!

policie.jpg

Jedním z cílů Městské policie Ostrava je prevence kriminality. Strážníci úseku prevence zabezpečují úkoly v této oblasti v součinnosti s Policií České republiky a úřady městských obvodů. V náplni práce strážníků úseku prevence je příprava programů a besed pro školy, seniory a handicapované. Na setkání s klienty SPR dne 19.12.2012 přišla Margareta Nosková z oddělení prevence kriminality a hovořila o bezpečnosti v našem městě a poskytla informace, rady při řešení situací – krádež, přepadení, loupeže apod.

pár fotek

VÁNOČNÍ TURNAJ „MEMORIÁL VÁCLAVA BENEDÍKA“

ve stolním tenisu sportovců s mentálním postižením 8.12.2012. XVII. ročník dscf0028.jpgVánočního turnaje proběhl tentokrát jako memoriál, vzpomínka na dlouholetého obětavého pracovníka – dobrovolníka, který veškerý volný čas věnoval sportovcům s mentálním postižením, pana Václava Benedíka. Sportovní klub SPR Chachaři - oddíl stolního tenisu úspěšně hájil barvy SPR – denního stacionáře. Z 1. místa ve skupině jsme se radovali díky  Standovi Širokému a k úspěch dovršilo  šest bronzových medailí, které jsme získali při vyhodnocení celkového pořadí.      Fotoalbum...

Advent plný andělů

Ve středu  29.11.2012 se v netradičním nově vybudovaném multifunkčním prostoru 2012-11-27-019.jpgGONG v Dolní oblasti Vítkovic se již po sedmé od 16.00 konal Advent plný andělů. Organizátorem je občanské sdružení Eko-info centrum Ostrava za podpory řady partnerů. Kulturně – společenský večer doprovázely vybrané neziskové organizace, které si také připravily nabídku originálních vánočních dárků. Za anděly jsou považováni všichni ti, kteří svou účastí jakkoliv podpoří jejich každodenní úsilí a činnost. Bohatý doprovodný program neziskových organizací, který moderoval Aleš Juchelka a Tomáš Grohregin .Vystoupila zde také Vladivojna La Chia a řada dalších osobností. Večer se konala dražba, do které jsme vyrobily perníkový adventní svícen a lucerničku s andělem. Těšíme se na další ročník této akce.                    Foto zde

9. ročník sportovní  olympiády v bowlingu

Ve středu 7.11.2012 se v profesionální herně BowlingSky v Ostravě-Porubě uskutečníl již dscn3865.jpg9. ročník krajské olympiády v bowlingu, který je finančně podporován Krajským úřadem Moravskoslezského kraje v rámci projektu Sport pro každého. Celkem se zúčastnilo 34 hráčů v 11 tříčlených smíšených družstvech z různých části MS kraje. Celkový počet účastníků včetně trenérů a doprovodu byl 54. Hodnotilo se pořadí družstev i jednotlivců v kategoriích mužů a žen. Mezi družstvy se nejlépe vedli hráči pořádajicího SPR Ostrava - SK Chachaři, kteří obsadili první dvě místa, na třetím se umístii hráči SPMP Ostrava - klub Žijeme.   V jednotlivcích mezi muži bylo pořadí 1. Široký S., 2. Nevím M., 3. Kaluža R., všichni hráči SPR Ostrava.

Mezi ženami bylo pořadí 1. Tomisová H - SPR Ostrava, 2. Týnová V., 3. Kučová Z. - obě SPMP Ostrava.         

    pár foteček                                                              výsledky družstev tady

VI. ročník  podzimního turnaje v bocce

Dne 10.10.2012 proběhl VI. ročník  podzimního turnaje v bocce. Boccia (boča) pétangue, lawn bowling). V roce 1984 se Boccia stala paralympijským sportem a v roce dscn2212.jpg2008 ji provozovali postižení sportovci ve více než 50 státech. Boccia vyžaduje od hráčů značné soustředění. Cílem hry je hodit míč co nejblíže k cílovému míčku neboli „jacku“. Při soutěžích nezáleží na pohlaví hráčů. Hrací plocha má rozměry 2,5 x 6 m s dvoumetrovým prázdným prostorem, jenž ji obklopuje. Míče jsou kožené, mají hmotnost 275 gramů a obvod 270 mm. Letošní akce se zúčastnilo celkem 9.družstev  - SK sportovců s mentálním postižením z celého Moravskoslezského kraje. SPR – denní stacionář reprezentovaly 2.družstva.

Umístění :

1.       zlato:            SPR I

2.       stříbro:  SPMP okresní organizace                                    Fotečky TADY

3.       bronz:   SK Medvědi Třebovice

Rehabilitační pobyt  Bílá – hotel Pokrok

 Ozdravný rehabilitační pobyt klientů SPR - denního stacionáře Ostrava proběhl ve 2012-09-15-004.jpgdnech 15.9. – 21.9.2012. Již tradičně jsme využili ubytování v hotelu Pokrok v obci Bílá, Staré Hamry. Účast: 35 osob, z toho 31 ostravských uživatelů sociálních služeb, kterým se věnovali čtyři zaměstnanci SPR – denního stacionáře Ostrava - Poruba. Cílem této oblíbené týdenní akce bylo upevnění psychického a fyzického zdraví, rozvoj pohybových schopností a v neposlední řadě ověřování dosaženého stupně samostatnosti u lidí s mentálním postižením – klientů denního stacionáře. Po celou dobu ozdravného pobytu se věnovala zvýšená pozornost zejména nácviku osamostatňování, sebeobsluhy, soběstačnosti. Účastníci pobytu měli k dispozici mikrobus, který využili k poznávacím výletům do okolí. Více najdete v občasníku č. 3/2012 - viz menu a také nějaké fotečky ZDE.
Dvacet let  SPR 1992 -2012

Středisko pracovní rehabilitace oslavilo XX.výročí od svého založení :       1992 – 2012

dne 11.9.2012 proběhl  v sídle  SPR – denního stacionáře v Ostravě – Porubě, ul. logo-spr.jpgL.Podéště 1874 DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ, který byl uskutečněn u příležitosti 20.výročí založení Střediska pracovní rehabilitace. Dvacáté výročí nás zastihlo po celkové vnější opravě budovy ( revitalizaci ) a oslavě předcházely i „kosmetické“ vnitřní úpravy, organizační změny – stěhování učeben,terapeutických dílen a dílniček….

K našemu jubileu nám přišli popřát i vzácní hosté z MMO – vedoucí oddělení koncepce a rozvoje sociálních služeb Mgr. Olga Pelechová a manažerka pro koordinaci a spolupráci s NNO Bc.Vladana Skrbková. Jako další přišel popřát zástupce Městského obvodu Poruba pan Jan Dekický se svou tiskovou mluvčí. Možnosti prohlédnout si zařízení využili i žáci Střední školy Z.Matějčka z Poruby, kteří se zapojili do některých právě probíhajících aktivit. Rovněž jsme přivítali zájemce o tuto akci z řad veřejnosti.

ABILYMPIÁDA 2012

U příležitosti XX.výročí založení Střediska pracovní rehabilitace – denního stacionáře dscn3752.jpgproběhla dne 11.9.2012 abilympiáda, které se zúčastnilo celkem 45 soutěžících s mentálním postižením. Své dovednosti si v rámci soutěží vyzkoušelo i 18 návštěvníků  Dne otevřených dveří – žáků SŠ Z.Matějčka. Soutěže byly zaměřeny na prověřování dovedností, které jsou potřebné pro denní život. Všichni soutěžící zvládli úskalí soutěží od první pomoci přes hlavolamy až ke sladkým, vlastnoručně vyzdobeným, dortům. Pár foteček najdete ve fotoalbu ZDE.

Letní ozdravný rehabilitační pobyt

Letní ozdravný rehabilitační pobyt klientů Střediska pracovní rehabilitace proběhl ve martinak.jpgdnech 11.7. – 17.7.2012. Zúčastnilo se ho celkem 25 dotovaných osob. Program týdenního pobytu byl předem písemně zpracován a zaměřen zejména na  osamostatňování lidí s mentálním postižením a sociálně  terapeutické činnosti. Účastníci pobytu byli rozděleni do tří skupin, tzn., že byl plně uplatněn individuální přístup, dbáno na jejich možnosti a schopnosti fyzické i psychické. Lze konstatovat, že rehabilitačně ozdravný pobyt při této taktice zcela splnil očekávání jednotlivých vedoucích skupin. U všech klientů došlo ke zlepšení v sebeobsluze, dodržování hygienických návyků, k celkové regeneraci tělesné schránky. Navíc se zlepšily i kamarádské vztahy, účastníci získali větší pocit sounáležitosti.Více o průběhu pobytu najdete v tomto článku

Vítáme prázdniny

Už jen pár dní nás dělí od začátku prázdnin. Loučíme se s kamarády a přejeme si dscn3477.jpgbáječnou dovolenou, hodně sluníčka a pohodových dní. Ještě nás čeká rehabilitační pobyt v Beskydech a s některými klienty se budeme setkávat i v měsíci červenci či poslední týden v srpnu. Dopolední párty s opékáním buřtů se vydařila, vše proběhlo dle našich představ. Sluníčko nám přálo, dokonale jsme si užili soutěží i tance. Protože všichni splnili to, co si předsevzali pro tento rok, byli odměněni OSVĚDČENÍM o absolvování terapeutických, pracovně – rehabilitačních  a aktivizačních programů SPR – denního stacionáře. Fotečky ZDE

5.ročník Senior-junior-handicap

1.června proběhl 5.ročník Senior-junior-handicap olympiády

handicap.jpgTato společenská událost se uskutečnila pod záštitou Úřadu městského obvodu Ostrava-Poruba v Domě s pečovatelskou službou Astra. A my byli u toho ! I letos 12 klientů SPR – denního stacionáře hájilo úspěšně čest zařízení.

Závěr akce patřil panu Martinu Schindlerovi, který předvedl své pěvecké umění, za které byl odměněn obrovským potleskem.

Revitalizace sídla SPR– DS zdárně pokračuje.

dscn3322.jpgJiž dva měsíce se naším každodenním společníkem stala nezbytná zvuková kulisa, která nenechá nikoho na pochybách, že v sídle SPR – denního stacionáře probíhají stavební práce. I když jsme nadále v zajetí ťukání, bouchání, praskání, vrtání a dalších zvuků, intenzita hlučnosti se snižuje a my už můžeme pozorovat prvé výsledky : budova dostává nový kabát, už se na nás „kouká“ novými okny.

IX.ročník  Krajské olympiády v kuželkách pro lidí s mentálním postižením MSK

Dne 10.5.2012 proběhl 9.ročník Krajské olympiády v kuželkách, který se již tradičně dscf0061.jpguskutečnil v rámci projektu KO SPMP Moravskoslezského kraje  Sport pro každého v Zábavním centru Zuzana v Ostravě – Porubě. Pořadatelem turnaje byl Sportovní klub Chachaři z Denního stacionáře - Střediska pracovní rehabilitace Ostrava. Na realizaci tohoto projektu přispěl Krajský úřad Moravskoslezského kraje formou grantu pro KO SPMP MSK.; další finanční prostředky či věcné ceny poskytla fa Elvin prodej,  Pekařství Boček, společnost RAPPA, Rádio Orion.V tomto roce soutěžilo celkem 15 čtyřčlenných smíšených družstev z různých částí Moravskoslezského kraje, ze zařízení pečujících o lidi s MR a 1smíšné družstvo. Účast i letos předčila očekávání: 60 soutěžících + 20 doprovodů + 25 diváků. Vítězem celého sportovního turnaje 2012 se stal tým pořádajícího klubu Chachaři I. Ostrava ( se ziskem 159 bodů ), před druhým týmem klubu Žijeme SPMP Ostrava ( 147 bodů ), třetí místo obsadila Stonožka I. (123 bodů ).

Jednotlivci :  muži - Hrabovský Pavel ( SPMP Žijeme); ženy – Tomisová Hana (Chachaři I.) Fotečky jsou Tady

Praha 24.4. 2012 –  „Chceme žít s Vámi“

I letos se klienti střediska zúčastnili 17. ročníku koncertu nadace TV NOVA dscn3273.jpgs názvem „Chceme žít s Vámi" v O2 Aréně v Praze. Do Prahy jsme tentokráte vyrazili vlakem. Návštěvu Prahy jsem využili i k její prohlídce. Klienti měli možnost prohlédnout si Václavské náměstí, sochu sv.Václava, Havlovo tržiště, Prašnou bránu, Karlův most, Čertovku. Bylo to úžasné a klientům se prohlídka Prahy moc líbila. Přiblížila se doba koncertu a my jsme se metrem přemístili k hale O2, kde jsme dostali povinné visačky na krk, klienti tričko a malé občerstvení. Úderem druhé hodiny odpolední koncert naplno začal. Duo Gondíková-Gondík přivítali  účastníky a koncert se naplno rozjel. Úvod patřil moderátorům Snídaně s Novou a jejich písničkou Chceme žít s Vámi. Více obrázků najdete ZDE

XXII. ročník celorepublikových plaveckých závodů

Sobota 14.4. 2012 probíhala v ostravském plaveckém areálu „Čapkárna„ ve znamení celorepublikových plaveckých závodů. Účastníci – sportovci s mentálním postižením, se plavani.jpgprobudili do zamračeného, deštivého rána. To jim však nevzalo elán a úsměv na tváři. A skutečně se brzo vše změnilo ! Místo sluníčka prozářily atmosféru úsměvy při vítání závodníků a jejich příznivců přímo v bazénu. Pořadatelé, kterými jsou zástupci, dobrovolní pracovníci Okresní organizace SPMP Ostrava už mají s obdobnými akcemi, které jsou určeny pro lidi s handicapem bohaté zkušenosti. XXII. ročníku celorepublikových plaveckých závodů se již tradičně zúčastnili sportovci Moravskoslezského kraje a Prahy. Své síly v bazénu změřili na letošní akci plavci z Prahy, Opavy, Bohumína, Havířova a také ostravského oddílu Humanita. Pravidelné, čtvrteční tréninky soutěžící plavci z  pořádajícího SK Humanita Ostrava zúročili v 6 zlatých, 4 stříbrných a 2 bronzových medailích. Rok všem utekl jako voda a všichni zúčastnění sportovci takto využili nejen možnost setkání se svými kamarády, ale prožili společně krásné sobotní dopoledne plné kamarádského zápolení, předávání zkušeností, sportovních výkonů i šťastných chvil při předávání zasloužených medailí. Poděkování za úspěšnou akci patří nejen pořadatelům, ale rovněž sponzorům, kteří přispěli ke zdařilé sportovní akci, finančními či věcnými dary. Letošní XXII.celorepublikové závody proběhly již po deváté pod záštitou Krajské organizace SPMP a s podporou KÚ MSK.

Terapeutické dílny

Výroba košíků : pletení z pedigu. Pedig  je nejčastěji používaným materiálem při pletení našich výrobků. Začátečníci zkouší své dovednosti na speciálně upravené cvičné desce.Práci zvládne téměř každý, do dílny se klienti rádi vracejí.

Výroba svíček : Pracujeme s voskem včelařským a parafínem, který je určen pro p120312_11.40.jpgvýrobu svíček. Naše svíčky jsou barevné, tématicky zaměřené na jaro, velikonoce, vánoce.  Ale nejenom to. Celoročně jsou k prodeji svíčky : madony, andílci – od malých až po veliké (7 druhů), sovy, sloníci, velryby, zajíčci, beránci,vajíčka, kuřátka, závěsné svíčky, plovoucí a točené svíčky, svíčky v keramickém obalu, ve skle…apod. Všechny naše svíčky jsou voňavé.

Dřevařská dílna: Práce se dřevem provází středisko od samého začátku. Klienti se zde učili zacházet s drobným nářadím jako je pilník, smirkový papír, kladívko. Dnes již samostatně pracují pod dohledem vedoucího dílen.  Výroba dřevěných hraček.

Keramická dílna : Keramická dílna je další nedílnou součástí našich  terapeutických dílen.klienti se zde učí pracovat s hlínou, vyrábět jednoduché výrobky, glazování výrobků. Vyrábíme, květináče, misky, svícny,točené zvonky, dekorační keramiku pro interiéry  . Keramická dílna se úžasně propojuje s dalšími dílnami – výroba svíček, misky na aranžování, při pletení košíků, táců. (lh) Více na fotkách ZDE

 Drátkovací dílna

Ve středisku byla pro klienty otevřená nová možnost seberealizace–drátkovací dílna .
V této dílně se klienti učí pracovat s drátem a korálky - a tak rozvíjet svou jemnou
7.jpgmotoriku a také trpělivost. Při práci se klienti střídají a každý z nich si sám vyzkouší jaké výrobky zvládne udělat. Vyrábíme zde přívěsky na mobilní telefony, ozdoby k dekoraci, zvířátka z korálků, stromečky přátelství, zápichy z drátu do květináče, a různé další drátkované předměty. Práce v této dílně je poklidná , klienti se musí hodně soustředit na navlékání a správné z drátování. Ukázky zde

Cílem této dílny seznámit klienty s kreativní technikou, která je může obohatit o novou možnost rozvíjení vnitřního potenciálu, dále rozvíjení manuální zručnosti, komunikace a smyslu pro spolupráci.Klienti se naučí základy práce s drátem.(kk)

  Šicí dílna

SPR nabízí klientům pracovně rehabilitační činnost - práci v terapeutických dílnách , ve 2.jpgkterých se klienti střídají. Jednou z nich je textilně – šicí dílna, kde si klienti osvojují základní dovednosti šití  . Zde se klienti učí rozeznat materiál , základní stehy , přišívání knoflíků , háčkování. Také vyrábějí různé výrobky např : polštáře , zvířátka z látky , vyšívání ubrusů a háčkování aj. Cílem terapeutických činností je pomáhat zdravotně postiženým lidem, zvyšovat soběstačnost, zajišťovat a rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti .  Klienty tato práce velmi baví a je pro ně přínosem pro zvládnutí nácviku sebeobsluhy. (jf) Několik ukázek výrobků najdete TADY

 Solná jeskyně HALOS

Středisko pracovní rehabilitace s klienty navštěvuje solnou jeskyni HALOS v Ostravě dscn3150.jpgpravidelně každých  14 dní. Pobyt v solné jeskyni příznivě povzbuzuje imunitní systém, působí jako prevence při léčbě horních a dolních dýchacích cest, dermatologických potížích, podporuje při léčbě stresu, únavy atd. S klienty trávíme na polohovacím lehátku s působivou hudbou 45 minut příjemné relaxace, při níž je doporučeno zhluboka střídavě dýchat nosem i ústy, čímž se uvolní dýchací cesty. Návštěva solné jeskyně působí pozitivně. Klienti se tam rádi a často vrací a se zájmem relaxují. (jf) Něco foteček z prostředí solné jeskyně najdete ZDE. 

 Návštěva Kulturního centra v Ostravě – Porubě, Opavská ul.

2012-01-12-001.jpgNový rok jsme zahájili tvůrčí činnosti. Dne 19.1.2012  se klienti účastnili tvůrčí dílny, na kterou nás pozvaly pracovnice Kulturního centra v Ostravě – Porubě. Byl pro nás připraven zajímavý program, tentokrát na aktuální  téma „Zimní radovánky, ve kterém si všichni vyzkoušeli zručnost při výrobě ptačí budky. Podařilo se !  Radost z výsledné práce měli účastníci akce i jejich rodiče. Pokud kliknete na tento odkaz pak se můžete podívat na pár foteček.(nh)